Debaterji gostili tujce

Obisk tajskih, litvanskih in kitajskih dijakov ter študentov

Med 10. in 12. decembrom smo na Gimnaziji Celje – Center, v okviru projekta “Discuss, understand … change, environment!”, gostili dijake, študente in profesorje iz Tajske, Litve in Kitajske, ki so skupaj z našimi dijaki spoznavali kulturne, gospodarske, ekološke in zgodovinske značilnosti sodelujočih držav ter s pomočjo le teh iskali rešitve, s katerimi bi lahko izboljšali kvaliteto njihovega okolja.
Projekt organizira in izvaja Za in proti, zavod za kulturo dialoga, sofinancira pa ga program Evropske unije “Youth in action”.

Poleg odličnih predstavitev in delavnic je bila največja pridobitev projekta na naši šoli gostovanje na domovih naših dijakov in profesorjev.

[nggallery id=346]

<!–[if !vml]–>Opis: https://www.gcc.si/wp-includes/js/tinymce/plugins/wordpress/img/trans.gif<!–[endif]–>
Spoznavanje družin, slovenske kulture, naravne in kulturne dediščine je gostom omogočilo veliko pristnejše navezovanje stikov in aktivnejše ter bolj poglobljeno spoznavanje in razumevanje drug drugega. Z interakcijo in dialogom so v času gostovanja vsi udeleženci imeli veliko možnosti za dodatno izmenjavo izkušenj, idej in iskanja poti k sodelovanju na področju varovanja okolja. Gostom smo na Gimnaziji Celje – Center seveda pripravili tudi prisrčen sprejem in kulturni program, v katerem so sodelovali člani Folklorne skupine Galicija, pevke našega dekliškega pevskega zbora ter naši instrumentalisti. Razkazali smo jim znamenitosti našega knežjega mesta, izredno zanimiv pa je bil tudi obisk Mladinskega centra Celje, ki je gostom omogočil vpogled v kulturni in umetniško ustvarjanje mladih v Celju.

Pomemben del projekta je med 4. in 10. decembrom potekal v Kranjski Gori, kjer so dijaki iz izbranih slovenskih gimnazij skupaj s svojimi gosti razpravljali o okoljski problematiki v posameznih državah ter v praksi spoznavali debatne formate in tehnike javnega nastopanja. Celotno dogajanje v Kranjski Gori se je končalo z prijateljskem debatnim turnirjem, v katerem so se med seboj pomerili vsi udeleženci.

Projekt, v katerem sodelujejo tudi Litvanska debatna organizacija – Educational Debate Center Lithuania, okoljska fundacija Raiapruek Institute Foundation in Debate society at School of Foreing Languages, Beihang University, Beijing, se bo marca 2013 nadaljeval z delavnicami, debatami in okroglimi mizami v Bangkoku na Tajskem, zaključil pa avgusta 2013 v Beijingu na Kitajskem.

Mentorja debatnega kluba: prof. Miha Gartner in prof. Sergej Vučer

Pojdi na vsebino