Naj GCC knjižna kazalka

V Tednu knjige na GCC smo prvič razpisali šolski kreativni natečaj za NAJ KNJIŽNO KAZALKO. Prispeli izdelki so bili poljubnih oblik in raznoliki tako v tehniki izdelave kot v obliki. Najbolj inovativni in uporabni knjižni kazalki pa sta izdelali Taja Podvratnik, 2. j, in Meta Težak, 2. i.

Taja je strokovno komisijo, ki so jo sestavljale profesorice Tanja Bračun, Andreja Džakušič in Maja Rak, prepričala s kazalko v obliki senčne lutke, ki je uporabna tako kot lutka in kot kazalka, ki jo lahko vstavimo ali zataknemo na rob knjige. Meta je kazalko v tehniki akvarela oblikovala v podobi mačke, ki s svojo obliko odlično služi kot bralno znamenje. Obe zmagovalni kazalki bosta dobili tiskano obliko, Taja in Meta pa ju bosta lahko preizkusili še v knjižnem darilu, ki sta ga prejeli za zmago na natečaju.

Ob zmagovalnih kazalkah objavljamo še fotografije najbolj izvirnih, ki so jih izdelale Ana Marina Krašovic, Tajda Strožič, Anja Zakošek (vse 2. i), Tina Uratnik, Neža Strnad (obe 2. j) in Brina Tomažič (3. i). Iskrene čestitke!

Zgodovina knjižnih kazalk je seveda povezana s knjigami. Najstarejša sega v 6. stoletje. Sprva so bile izdelane iz papirusa ali usnja, različnih oblik in v obliki vrvice pripete na hrbet knjige, kot jih poznamo še danes pri nekaterih trdo vezanih knjigah, dnevnikih, zvezkih. Z razvojem tiska se je umetnost knjižnih kazalk vedno bolj razvijala. Ta nepogrešljiv pripomoček bralcem velikokrat služijo tudi kot promocijski material. 25. februarja je svetovni dan knjižnih kazalk.

Pojdi na vsebino