2017/2018

DESETO VESELJE DO ZNANOSTI NA GCC

Gimnazija Celje – Center v petek, 17. 11., že desetič zapored z veliko nacionalno prireditvijo in več kot 300 učenci, dijaki in mentorji obeležuje Svetovni dan znanosti za mir in razvoj

Mednarodna mreža Unesco ASPnet Združenih narodov povezuje šole po vsem svetu, ki v svoje vizije in delo aktivno vključujejo nenehno skrb za trajnostni razvoj in tvoren medkulturni dialog. Gimnazija Celje – Center v mreži predstavlja eno najaktivnejših šol z mednarodnim statusom, eden osrednjih dogodkov pa je vsakoletna prireditev Veselje do znanosti. Letošnje leto se bo prireditev, ki na GCC leto za letom privabi več osnovnošolcev in dijakov iz vse Slovenije ter goste iz tujine, začela v petek, 17. 11., ob 12. uri s plenarnim delom v športni dvorani GCC. V goste prihaja 305 učencev, dijakov in mentorjev iz 28 slovenskih šol ter delegacije partnerskih šol GCC iz Kruševca in Trsta.

»Izhodišče prireditve je novembrski Svetovni dan znanosti za mir in razvoj in zavedanje, da se ne učimo le zato, da bi vedeli, temveč da bi svoje znanje znali koristno uporabiti« je povedala mentorica Unesca na GCC prof. Marjana Turnšek. Ravnatelj GCC prof. Gregor Deleja pa dodaja »da izkušnje kažejo na to, da medgeneracijsko povezovanje in sodelovanje znatno prispevata k učinkoviti in kakovostni promociji znanosti, ki na tak način postaja bolj razumljiva, hkrati pa pri mladih veča željo po ustvarjalnosti in podjetnosti ter v proces učenja vrača radovednost, ki jo naš utečen sistem žal prepogosto izrinja iz učilnic in domačega dela«. V preteklih desetih letih so na GCC gostili že več kot 2000 mladih in številne ugledne slovenske znanstvenike.

Osrednja tema letošnjega Veselja do znanosti so eksperimenti v naši okolici, ki jih bodo v uvodnem, plenarnem delu v športni dvorani izvajali strokovnjaki iz Centra eksperimentov Maribor.  Po skupnem delu pa se dogajanje seli v učilnice po celi šoli. Osrednji gost teh bo nedvomno priznanji slovenski kemik mag. Tomaž Ogriz z Inštituta Jožef Štefan, več kot 20 ostalih delavnic pa bodo izvedli dijaki in mentorji z GCC ter gostujočih šol in za udeležence pripravili vrsto zanimivih eksperimentov s področja fizike, kemije, biologije, matematike, geografije, zgodovine, glasbe…

PRILOGE: Fotografije z lanske prireditve Veselje do znanosti (arhiv GCC)

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”644″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”1″ thumbnail_width=”280″ thumbnail_height=”195″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”4″ number_of_columns=”2″ ajax_pagination=”1″ show_all_in_lightbox=”1″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Show as slideshow]” order_by=”filename” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Dodatne informacije:

Marjana Turnšek, prof., UNESCO ASPnet, 041 664 137, 

Gregor Deleja, prof., ravnatelj GCC, 041 708 945, 

PROGRAM PRIREDITVE:

  1. Uvodni pozdrav in kratek kulturni program (12.00)
  2. PLENARNI DEL “EKSPERIMENTI V NAŠI OKOLICI” (12.15 – 13.15)

Predavatelji Centra eksperimentov Maribor

  1. Pogostitev udeležencev in druženje (13.20 – 13.50)

Prostor:  telovadnica / zbornica za mentorje

  1. Eksperimentiranje v delavnicah (14.00-15.50)
  2. sklop: 14.00 – 14.30
  3. sklop: 14.40 – 15.10

III. sklop: 15.20 – 15.50

IZVAJALCI DELAVNIC:

mag. Tomaž Ogrin (Institut Jožef Štefan), mentorji z GCC: Majda Kamenšek Gajšek, Jožica Kovač, Bernarda Špegel Berdič, Smiljana Adamič, Danica Centrih, Otmar Uranjek, Borut Namestnik, Rok Lipnik, Sonja Denša, Barbara Arzenšek, Miha Gartner, Barbara Arlič Kerstein, Ana Rudnik Pavlica in Anita Mandelj iz OŠ Griže, dve delavnici pa bodo pripravile dijakinje ŠC Ptuj – Ekonomska šola (Altina Bajraktaraj, Nika Cizerl, Polonca Lampret, Mateja Topolovec, Sara Božičko, Nuša Fajfarič, Monika Liber in Nina Milošič) pod mentorstvom njihovih učiteljev (Anita Golob, Zdenko Kolarič, Danica Vaupotič, Sonja Mlinarič, Vida Vidovič).

NASLOVI DELAVNIC:

Kemija po domače, Lastnosti tekočega dušika, Kemijski zakaji, Kisli dež, Kakovost medu, Čarobne zgibanke, Miselne uganke, Boom cevi, Skrivne pisave, Luminiscenca, Virtualni reliefni peskovnik, …

SODELUJOČE ŠOLE:

  1. OŠ Celje, III. OŠ Celje, IV. OŠ Celje,  OŠ Frana Krajnca, OŠ Frana Roša, OŠ Lava, OŠ Ljubečna, OŠ Dobrna, OŠ Griže, OŠ Zreče, OŠ Tabor – Vransko, OŠ Rimske Toplice, OŠ Loče, OŠ Ob Dravinji Slovenske Konjice, OŠ Pod Goro, I. OŠ Rogaška Slatina, OŠ Štore, OŠ Petrovče, OŠ Franja Malgaja Šentjur, OŠ Šmarje pri Jelšah, OŠ Livada Velenje, OŠ Mihe Pintarja Toleda, OŠ Tončke Čeč Trbovlje, OŠ Hruševec, OŠ Sveta trojica Slovenske Gorice, Srednja
Pojdi na vsebino