2024/2025

DOBRODELNI KONCERT GCC 2024

GIMNAZIJA CELJE – CENTER
SPOROČILO ZA JAVNOST

Veliki predpočitniški dobrodelni koncert Gimnazije Celje – Center bo letos potekal 25. oktobra, celoten izkupiček humanitarne akcije pa tokrat dijaki namenjajo Občinski zvezi prijateljev mladine Šentjur pri Celju, in sicer za pomoč številčni družini, ki jo pestijo tako zdravstvene težave otrok kot splošna finančna stiska

Že sedemnajsto leto zapored bosta Dijaška skupnost Gimnazije Celje – Center (GCC) in Društvo GCC v tednu pred jesenskimi počitnicami pripravila dobrodelni koncert, s katerim se ne nadaljuje le teden solidarnosti, ampak se z njim tradicionalno začenjajo tudi druge dobrodelne in prostovoljske akcije, ki jih bodo dijaki in mentorji šole, ki se že nekaj let zapored lahko ponaša z nazivom Junaki našega časa Slovenske filantropije, pripravili v tem šolskem letu. Osrednji glasbeni gost koncerta, ki bo v petek, 25. 10., ob 11.00 v športni dvorani GCC, bo pevec Matevž Šalehar – Hamo, nastopili bodo tudi glasbeni sestavi GCC in zasedba Midnight Nick.

Dobrodelni koncert, ki ga z dijaško skupnostjo organizira 4. c-razred, bo hkrati tudi osrednji dogodek tedna solidarnosti, ki bo na GCC letos mineval v duhu teme šolskega leta, ki smo jo naslovili v Znanju je moč. Koncert bo tudi letos ena večjih mladinskih humanitarnih akcij na Celjskem in sproščen ter razmišljujoč uvod v jesenske počitnice. Sredstva, ki jih zbirajo dijaki, učitelji in pokrovitelji, bodo letos namenjena občini Občinski zvezi prijateljev mladine Šentjur pri Celju, in sicer za pomoč številčni družini, ki jo pestijo tako zdravstvene težave otrok kot splošna finančna stiska.

Tradicionalni dobrodelni koncert GCC je že sedemnajst le pomemben del utripa na šoli, kjer je solidarnost med mladimi trdna in zakoreninjena vrednota. V preteklih letih so sedanji, nekdanji dijaki in učitelji ter gostje in pokrovitelji s koncerti zbrali že več kot 85.000 EUR. Pomagali so žrtvam naravnih in prometnih nesreč ter mnogim vrstnikom in njihovim družinam, ki so se spopadali s hudo socialno stisko ali zdravstvenimi težavami. Ob tej pa na šoli vsako leto potekajo tudi druge humanitarne akcije, zelo razvejano pa je tudi prostovoljno delo.

GCC se tudi kot članica mreže Unesco ASPnet pri svojem delu trudi poudarjati vrednote, ki so v aktualni družbeno-političnih razmerah vsak dan znova postavljene pred preizkušnjo. Šola se lahko pohvali tudi z zelo dejavnim Šolskim skladom, ki ga vodijo starši, z dolgoletnim sodelovanjem pri nacionalni akciji Anina zvezdica in akcijah celjskih dobrodelnih in mladinskih organizacij, dijaki pa sodelujejo tudi pri eko-akcijah, zbirajo star papir, tonerje in zamaške, vodijo izmenjevalnico oblačil, akcijo Podari knjigo in učbenik, tutorsko mrežo ter se z različnimi projekti odzivajo na sprotne problematike v lokalnem okolju in svetu.

PRILOGA: Fotoutrinki z lanskega dobrodelnega koncerta (arhiv GCC, avtor: Robi Valenti)

Dodatne informacije:
Rok Lipnik, ravnatelj GCC, , 041 39 29 49
 

Mednarodni projekt »Lifelong moving and volunteering« / Gibanje in prostovoljstvo za vse življenje na Gimnaziji Celje – Center

GIMNAZIJA CELJE – CENTER

SPOROČILO ZA JAVNOST

Gimnazija Celje – Center je skupaj s partnerji iz Finske in Nemčije uspešno zaključila tretji in zadnji del mednarodnega projekta “Lifelong Moving and Volunteering“. Projekt, ki ga vodi Šolski center Valkeakoski /Valkeakosken Ammattiopisto na Finskem, je združil dijake in učitelje iz treh držav z namenom spodbujanja telesne aktivnosti in prostovoljnega dela kot načinov za izboljšanje fizičnega in psihičnega zdravja. Tretji partner v projektu je Poklicna šola Friedrich List/Friedrich-List-Berufskolleg iz Hamma.

Cilji projekta so bili povečati motivacijo za vseživljenjsko telesno dejavnost, spodbujati prostovoljstvo ter razviti digitalne kompetence in gradiva, ki bodo prispevala k širjenju pridobljenih izkušenj in znanj. Aktivnosti projekta so vključevale mednarodno sodelovanje, organizacijo športnih dogodkov, izmenjavo praks in krepitev socialnih ter medkulturnih kompetenc.

Za Gimnazijo Celje – Center so mednarodni projekti, kot je “Lifelong Moving and Volunteering”, izjemnega pomena, saj dijakom in učiteljem omogočajo širitev obzorij, pridobivanje novih izkušenj ter razvoj globalne miselnosti. Takšni projekti krepijo medkulturni dialog, omogočajo povezovanje z vrstniki in strokovnjaki iz tujine ter prispevajo k osebnemu in strokovnemu razvoju udeležencev. S sodelovanjem v mednarodnih projektih šola nadaljuje z gradnjo ugleda inovativne in odprte izobraževalne ustanove, ki spodbuja sodelovanje in vseživljenjsko učenje. Koordinatorica projekta je bila Metka Krajnc Sevšek, pri izvedbi pa sta sodelovali tudi Tina Bradeško in Barbara Arlič Kerstein. Ekipo sodelujočih dijakov v projektu so sestavljali Bor GolobHana Boj in Taja Kotnik iz 3. A ter Ema LesjakTaja Križman Vecej in Ajda Ramšak iz 3. H.

Med obiskom dijakov in profesorjev v Celju so se udeleženci udejstvovali v številnih aktivnostih, od prostovoljnih delavnic do športnih aktivnosti, kar je poudarilo pomembnost gibanja in aktivnega državljanstva.

Prva je v Slovenijo prispela finska ekipa, ki je prost dan izkoristila za obisk Ljubljane. Naslednji dan, 23. septembra, smo na Gimnaziji Celje – Center uradno otvorili projekt z uvodno predstavitvijo šole in lokalnih prostovoljskih dejavnosti. Udeleženci so se nato preizkusili v teambuildingu in sodelovali na Dnevu športa na GCC, popoldan pa nadaljevali z delom na skupnem projektu. V torek, 24. septembra, so se udeleženci odpravili na izlet v Velenje in Šoštanj, kjer so si ogledali Muzej premogovništva, sodelovali v aktivnostih z gasilci-prostovoljci in imeli piknik na prostem. Sreda, 25. septembra, je bila namenjena pohodu na Stari grad Celje, kjer so najprej spoznali zgodovino Celjskih grofov in knezov, nato pa so se lahko preizkusili v lokostrelstvu. Zanje je bil organiziran čisto pravi lov na zaklad. Četrtek, 26. septembra, je bil namenjen obisku nogometnega kluba NK Z’dežele in rokometnega kluba RK Pivovarna Laško. Tu se nam je na obisku pridružil tudi podžupan, g. Samo Seničar. Naj prej smo si ogledali stadion z’dežele, VIP sobo, osvojene pokale … In, seveda, tudi nakupovali v trgovini za navijače.

V Dvorani Zlatorog nas je najprej pozdravila ga. Dragana Jusupović, vodja prostovoljcev RK Celje Pivovarna Laško. Nagovorila sta nas tudi podžupan, g. Samo Seničar, in direktor kluba, g. Miro Benicky. Imeli smo se priložnost poizkusiti v metanju na gol, na koncu pa smo se celo fotografirali z ekipo, ki je v času našega obiska ravno pričela s treningom.

Zadnji dan, 27. septembra, so udeleženci zaključili aktivnosti z uradno podelitvijo potrdil o udeležbi in strnili vtise o uspešno zaključenem mednarodnem projektu. Zagotovo je bil zelo zanimiv in poučen teden. Stkala so se prijateljstva, pridobili smo veliko novih izkušenj, nekateri pa smo postali čisto pravi prostovoljci.

Na šoli od tega šolskega leta ponovno deluje krožek, namenjen prostovoljstvu: Dobrodelne roke. Delo koordinira profesorica Metka Krajnc Sevšek. Trenutno se iščejo ravno prostovoljci za delo v RK Pivovarna Laško.

PRILOGA: fotografije projektnega srečanja in logotip projekta

Dodatne informacije: Metka Krajnc Sevšek, koordinatorica projekta, 041 369 336,

UVODNO BRENČANJE KOORDINATORJEV EDUHIVE

Sporočilo za javnost

17. oktobra 2024 se bo v Kočevju začel mednarodni dogodek Uvodno brenčanje koordinatorjev mednarodnega projekta EduHive – razvijanje državljanske zavesti in vrednot preko Apipedagogike.

Glavi partner Erasmus+ projekta EduHive – razvijanje državljanske zavesti in vrednot preko Apipedagogike je Gimnazija Celje – Center, ostala partnerja sta italijanska šola I.I.S. Leonardo da Vinci-Ripamonti in Zavod za razvoj empatije in ustvarjalnosti Eneja, ki je nosilec programov Apipedagogike.

Uvodno brenčanje koordinatorjev v organizaciji Zavoda za razvoj empatije in ustvarjalnosti Eneja bo potekal pod pokroviteljstvom Evropskega parlamenta, ki dogodku s svojim pokroviteljstvom izraža moralno podporo. Evropski parlament sicer prevzame pokroviteljstvo samo za določene dogodke. Projekt EduHive – razvijanje državljanske zavesti in vrednot preko Apipedagogike in s tem njegov uvodni dogodek pa je izkazal jasno evropsko razsežnost.

V omenjenem projektu za mlade gre za prenos in razvoj dobre prakse, za uvajanje inovativnih apipedagoških metod in pristopov v redni pedagoški proces. EduHive je projekt za razvijanje državljanskih vrednot, razvijanje aktivnega državljanstva in preprečevanje medvrstniškega nasilja.

Cilji projekta so krepitev družbene demokratičnosti, čuta za odgovornost in solidarnost, večja kakovost vzgojno-izobraževalnega dela, aktivna udeležba učiteljev in posledično učencev v delovanju družbe, opozarjanje na problematiko radikalizacije in nasilnega ekstremizma, preprečevanje medvrstniškega nasilja in ustvarjanje vključujočega okolja.

Apipedagogika, ki spodbuja učenje skozi igro, bo omogočila inovativne učne izkušnje. Dijaki bodo krepili kritično razmišljanje, kreativnost in razvoj ključnih veščin, hkrati pa bili aktivni člen v zagotavljanju trajnostnega pristopa k izobraževanju. Projekt aktivno gradi evropsko identiteto in državljansko zavedanje. Rezultati prireditve pa bodo koristili učiteljem in dijakom.

Za več informacij o projektu se obrnite na nosilko in koordinatorico projekta, profesorico Metko Krajnc Sevšek (; 041 369-336).

Pojdi na vsebino