gimnazija
predšolska vzgoja
umetniška gimnazija - likovna smer
UNESCO ASPnet (koordinatorica Marjana Turnšek)
Naša šola je članica mreže UNESCO pridruženih šol (angl. UNESCO Associated Schools Network, krajše ASPnet), ki deluje pod okriljem Organizacije združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo.
ASPnet, ustanovljen leta 1953, povezuje izobraževalne ustanove po vsem svetu. Slovenija je postala del te velike globalne družine leta 1993, ko je bila zaradi izjemne vloge pri sprejemu beguncev iz vojskujoče se Jugoslavije, kot prva slovenska šola v mrežo sprejeta Osnovna šola Cirila Kosmača iz Pirana. Danes globalna mreža z več kot 11.000 pridruženimi šolami v več kot 180 državah podpira:
ASPnet – gonilo inovacij in kakovostnega izobraževanja – je priznan kot učinkovito orodje za doseganje ciljev trajnostnega razvoja (angl. Sustainable development goals, krajše SDG), še posebej točke 4.7 četrtega cilja trajnostnega razvoja – Izobraževanje 2030.
Delo vrtcev in šol temelji na štirih Delorsovih stebrih izobraževanja za 21. stoletje, ki omogočajo otrokom optimalen razvoj:
ASPnet uporablja tri komplementarne pristope:
Naša šola sledi smernicam ASPnet z izvedbo lastnih projektov, z obeleževanjem različnih mednarodnih dni in let ter z vključevanjem in sodelovanjem na projektih drugih slovenskih in tujih šol.
Vodstvo mreže
Nacionalni koordinator
Jože Bogataj
E: joze.bogataj@gimnazija-skofjaloka.si
Namestnica nacionalnega koordinatorja
Ljubica Kosmač
E: ljubica.kosmac@guest.arnes.si
Urad za UNESCO
Barbara Urbanija
E: barbara.urbanija@gov.si
Mednarodno koordinatorstvo
Mednarodna koordinatorka
Sabine Detzel
W: www.unesco.org/new/en/education/networks/global-networks/aspnet/
Kot UNESCO šola z mednarodnim statusom smo zavezani k spodbujanju in uresničevanju načel UNESCA, kar se izvaja v projektih, s katerimi poskušamo mladino čim bolje pripraviti na izzive vedno kompleksnejšega in medsebojno odvisnega sveta. V mreži UNESCO šol Slovenije se trudimo, da bi se vsi štirje stebri učenja za 21. stoletje vedeti, delati, biti in živeti skupaj čim bolj enakomerno razvijali in tako izboljšali kvaliteto izobraževanja. Živimo in delamo v duhu kulture miru in nenasilja, strpnosti in sodelovanja, sprejemanja drugačnosti, v poglobljeni skrbi za osebnostni razvoj vsakega posameznika in za ohranitev naravne in kulturne dediščine ter širše našega skupnega doma – planeta Zemlje. Osrednje teme: izobraževanje za trajnostni razvoj, mir in človekove pravice, medkulturno učenje ter skrb za naravno in kulturno dediščino.
Aktivnosti v šolskem letu 2019/2020:
Obeleževanje mednarodnih dni, let in desetletij (mednarodni dan miru, svetovni dan učiteljev, svetovni dan filozofije, mednarodni dan strpnosti, dan človekovih pravic, svetovni dan poezije, svetovni dan voda, svetovni dan kulturne raznolikosti)
Sodelovanje v nacionalnih in mednarodnih projektih ASP mreže (Mirovniški festival, Pozdrav ptic miru, Učenec poučuje, Jezik – kultura in tradicija, UNESCO vrtički, Menjaj branje in sanje, Poezija je vsepovsod okoli nas, le videti jo je treba, UNESCO tek mladih, Pletemo niti mreže ter ostali zanimivi projekti, ki jih bodo šole UNESCO ASP ponudile v tekočem šolskem letu).
Izvajanje lastnega nacionalnega projekta Veselje do znanosti (november)
Aktivno sodelovanje v UNESCO središču Celje – sodelovanje pri organizaciji letnega srečanja Unesco koordinatorjev Slovenije.
Promocija UNESCO dejavnosti na šoli in v lokalni skupnosti.