Kul-tura od C(elja) do H(amburga)

»Kul-tura« od C(elja) do H(amburga)/»Cool-Tour« von C(elje) bis H(amburg)

torek, 19. 3. 2024, 19.00, Narodni dom Celje

Na Gimnaziji Celje – Center kulturno-umetnostna vzgoja nima svojega mesta le v teoriji, ampak se praktično odraža v vsakdanjem utripu. Vsak »GCC kulturni dogodek« prispeva k utrjevanju statusa kulture v šolskem in lokalnem okolju, pa tudi k potrditvi naziva Kulturna šola, ki ga je GCC podelil Javni sklad Republike Slovenije za kulturne dejavnosti.

Eden najpomembnejših stebrov kulturnega ustvarjanja na šoli, v mestu in naši domovini, je zagotovo petje, ki še vedno predstavlja eno najbolj razširjenih ljubiteljskih dejavnosti. V Celju je pevska tradicija še posebej prežeta z Mladinskim pevskim festivalom, ki knežje mesto že skoraj osem desetletij postavlja na kulturni zemljevid pevskega sveta. Letošnji bo prav poseben, saj se bo prvič povezal z državnim tekmovanjem mladinskih zborov in pestrim festivalskim dogajanjem med 3. in 6. aprilom 2024, festival pa bosta napovedala že dva marčevska koncerta – 19. marca z gosti iz Hamburga in 27. marca MeMPZ I. gimnazije v Celju.

Prvi mednarodni dogodek bo v torek, 19. marca, ob 19. uri v Narodnem domu povezal dekliški pevski zbor iz Hamburga (Nemčija) in Dekliški pevski zbor Gimnazije Celje – Center. Pesem bo združila več kot 100 mladih pevk iz Slovenije in Nemčije, ki se bodo skupaj podala na pestro kulturno popotovanje, kjer bo glasba zopet presegala meje.

Organizatorji: Gimnazija Celje – Center, Zavod Celeia Celje, Javni sklad Republike Slovenije za kulturne dejavnosti in Mestna občina Celje

Hamburški dekliški zbor sta leta 2003 ustanovila Gesa Werhahn in Christoph Pillat. Zbor je del Nacionalne mladinske glasbene šole Hamburg in je eden izmed najbolj kvalitetnih dekliških zborov v Nemčiji. Zbor sestavlja 200 pevk iz različnih starostnih skupin.

Koncertni zbor sestavlja 50 deklet, starih od 14 do 25 let, njihove vaje potekajo dvakrat tedensko. Pester repertoar vsebuje dela tako nemških kot tujih skladateljev zborovske glasbe, glavni cilj pa je negovanje a cappella glasbe.

Zbor se vsako leto udeležuje programov kulturne izmenjave in koncertnih turnej v drugih evropskih državah. Poleg rednih koncertov v Hamburgu in okolici, so potovanja doslej vodila zbor v skoraj vse evropske države in še dlje do Kitajske, Izraela, Macaa, Malezije, Omana, Katarja, Singapurja, Južne Afrike, Svazija, Združenih arabskih emiratov, ZDA, Gruzije, Armenije in Azerbajdžana ter leta 2023 v Uzbekistan in Kazahstan.

Hamburški dekliški zbor je bil tudi finalist in zmagovalec državnih zborovskih tekmovanj (2010, 2014, 2018, 2023).

Gesa Werhahn, dirigentka, rojena 1975, profesorica klavirja, ima opravljen tudi magisterij zborovskega dirigiranja na Visoki šoli za glasbo v Lübecku in Hamburgu. Gesa je predavateljica na Visoki šoli za glasbo v Hamburgu in ima bogate izkušnje z nastopanjem kot pianistka in dirigentka. Poleg tega Gesa poučuje glasbo in zgodovino na gimnaziji Albert-Schweitzer v Hamburgu.

Christoph Pillat, zborovodja, rojen 1977, je ravno tako končal visoko šolo za glasbo v Lübecku in Univerzo v Hamburgu. Christoph ima opravljen magisterij iz kulturnega managementa na Svobodni univerzi v Berlinu in je producent glasbenega gledališča v Berlinu in Hamburgu. Poučuje tudi dramsko igro, nemščino in glasbo na gimnaziji Corveystraße, Hamburg.

Dekliški pevski zbor Gimnazije Celje – Center (DPZ GCC) je od danes delujočih pevskih zasedb na šoli najstarejša pevska dejavnost. V tej obliki dekliški pevski zbor deluje že od leta 1971. Zbore na GCC so vodili priznani glasbeni pedagogi in zborovodje Boris Ferlinc, Danijel Grum, Ivan Lah, Vlado Modic, mag. Vid Marcen, dr. Dragica Žvar in Metka Jagodič Pogačar. Zborovsko dejavnost je leta 1995 prevzela Barbara Arlič Kerstein, ki danes vodi dekliški Nonet GCC. Od leta 2012 dekliški zbor vodi David Preložnik. Zbor ima postavljeno zborovsko piramido, saj pevke najprej pojejo najprej v zboru 1.letnika, kjer so učijo temeljev vokalne tehnike in zborovstva. Zbor 1. letnika vodi Eva Mutec. Vsako šolsko leto tako v obeh zborih ljubiteljsko prepeva več kot 70 deklet. Zbor načrtuje številne koncerte in je eden izmed aktivnih ustvarjalcev na odrih knežjega mesta. Številna visoka priznanja in posebne nagrade na regijskih, državnih in mednarodnih tekmovanjih tako DPZ GCC uvrščajo h kvalitetnejšim sestavom šolskih zborov v Sloveniji in Evropi.

DPZ GCC si v zadnjih letih šteje v veliko čast možnost sodelovanja s slovenskimi skladatelji (Ambrož Čopi, Andrej Makor, Tadeja Vulc, Jakob Jež, Marijan Dovič, Leon Firšt, itd). Zbor, ki je ena izmed obšolskih dejavnosti in je tudi najštevilčnejša, skrbi za osebnostni razvoj dijakov ter za razvoj kulturno-umetnostne vzgoje.

Vstop je prost!

Vabljeni!

Pojdi na vsebino